Výpočet Teslova transformátoru

NÁVRH KASKÁDNÍHO NÁSOBIČE NAPĚTÍ



Veličina Hodnota Jednotka Symbol Způsob výpočtu
Vstup stř. napětí efektivní [cm] Uef (zadejte)
Počet stupňů [1] n (zadejte)
Proudový odběr [mA] I0 (zadejte)
Frekvence [Hz] f (zadejte)
Výstup ss napětí naprázdno [V] U0 1,17*Uef*n
Výstup ss napětí do zátěže [V] Uz 0,83*Uef*n
Kapacita kondenzátorů [uF] C 2*n*I0*(n+2)*1000/(f*U0)
Dimenzování C - první kond. [V] Ucmax1 U0/n
Dimenzování C - další kond. [V] Ucmax2 2*U0/n
Výstupní výkon [W] Pout Uz*I0

Násobič napětí používáme tehdy, když potřebujeme získat vyšší SS napětí, než by vzniklo po usměrnění napětí z našeho zdroje (výstupní napětí napájecího transformátoru, obv. MOTu nebo NST).

Princip činnosti spočívá v nabíjení a vybíjení kapacit. Podle způsobu zapojení umožňují získat dvojnásobek, trojnásobek i vícenásobek max. hodnoty napájecího napětí.

Kaskádní násobič napětí: Toroid Po dobu první kladné půlvlny se přes první diodu nabije první kondenzátor na vstupní napětí U. V průběhu první záporné půlvlny se přes další diodu v řadě nabije další kondenzátor na 2U. Ve druhé kladné půlvlně se přes třetí diodu v řadě nabije C3 na 2U. Ve druhé záporné půlvlně se přes čtvrtou diodu nabije C4 na hodnotu 2U, atd... Mezi body 1-3 je tedy napětí 3U , mezi body 2-4 je napětí 4U. Napětí na zátěži tvoří součet napětí na C2 a C4, takže se rovná přibližně 4*Uef.

Násobičem napětí sice zvyšujeme napětí, ale pochopitelně tím klesá výstupní proud (vyplývá ze zákona zachování energie - výkon zdroje je konstatní).